Technologie Wnętrza

5 rzeczy, na które zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej

5 rzeczy, na które zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej

Zabudowywanie kuchni jest czymś niesamowicie popularnym – zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Choć jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było sobie wyobrazić istnienie kuchenki gazowej poza środowiskiem piekarnika, dziś jest to nie tylko możliwe. To wręcz standard. Płyty gazowe w formie przeznaczonej do zabudowy (a zatem najczęściej do wpuszczania w blat) są ostatnim krzykiem mody. Jak jednak wybrać taką dla siebie? Co liczy się najbardziej przy wybieraniu tego typu sprzętu? Kilka słów na ten temat postaramy się powiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Co liczy się przy wyborze płyty gazowej?

Płyty gazowe występują w bardzo wielu rodzajach, a każdy ich producent stara się przekonać do siebie jak największe rzesze klientów – czy to za sprawą designu, czy też innych aspektów istotnych zarówno w momencie ich kupowania, jak i przy codziennym ich użytkowaniu. Poniżej zaprezentowane zostanie pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tego bardzo istotnego sprzętu kuchennego.

1. Położenie i wielkość palników oraz pokręteł

5 rzeczy, na które zwrócić uwagę przy wyborze płyty gazowej

Płyty gazowe mają to do siebie, że występują w bardzo wielu wariantach właśnie pod kątem ilości oraz wielkości palników. Nie sztuką jest wybranie modelu z jak największą ich ilością. Jest nią jak najlepsze zagospodarowanie miejsca, które ma się właśnie na płytę gazową. Nie każda kuchnia jest identyczna i trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kuchenka, którą kupili znajomi może po prostu nie sprawdzić się w naszym przypadku. Dokonywanie prawidłowych pomiarów to podstawa dobrego i bezpiecznego wyboru.

Wielkość palników również jest czymś niesamowicie istotnym, choć tutaj wcale nie jest najważniejszym to, by były jak największe, ale… zróżnicowane. W dobrej płycie gazowej znajdzie się miejsce na malutki palnik do podgrzewania rondla, ale i większy do tego, by gotować coś w dużym garnku. Przyda się też “średniak” – on może posłużyć chociażby do gotowania wody w czajniku.

2. Łatwość w czyszczeniu

Płyta gazowa brudzi się. Tego nikt nie uniknie, gdyż taki jest fakt – ma ona w końcu nieustanny kontakt z jedzeniem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by łatwo  było ją doczyścić. Wszystko zależy od wyboru powierzchni. Ta wykonana ze stali nierdzewnej INOX jest uznawana za najtrudniejszą w utrzymaniu w dobrym stanie. Trzeba ją myć często, a i to nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Zwłaszcza, że bardzo często widać na niej zacieki i ślady palców, a próby jej usunięcia często kończą się smugami.

Najłatwiej czyści się płyty stalowe pokryte emalią. Są one bowiem takimi, które bardzo łatwo jest wyczyścić, ale… nie trzeba tego robić zbyt często, gdyż same w sobie nie gromadzą zbyt wiele brudu, a ten po prostu nie jest na nich aż tak widoczny.

3. Stabilność rusztów

Niestabilność rusztów jest bolączką płyt gazowych. Niestety, ale zdarza się bardzo często i jest czymś bardzo irytującym. Ruszty potrafią niszczyć się stosunkowo szybko – jeśli oczywiście wybierze się niewłaściwy ich rodzaj. Mają one wpływ również na to, jak duża jest na nich stabilność garnków. Warto pamiętać, że ruszty są stale poddawane działaniu ognia i wody (w czasie mycia) – dlatego też muszą wykazywać się nader wysoką wytrzymałością.

4. Renomowany producent

Płyta gazowa to sprzęt niezwykle ważny – taki, który bierze na swoje barki bardzo dużą odpowiedzialność. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest on ściśle związany z instalacją gazową. Dlatego właśnie tak istotne jest postawienie na producenta, który sprawdzi się w akcji. Takiego, który cieszy się na rynku odpowiednio dużym poważaniem i którego po prostu zna się. Rynek zalała fala produktów rodem z Chin – właśnie dlatego tak ważne jest postawienie na markę sprawdzoną i godną zaufania.

5. Cena

Nie ulega wątpliwości fakt, że przy wyborze płyty gazowej bardzo istota jest jej cena. Zwłaszcza, że przy jej zakupie bardzo często jest się po nabyciu samej kuchni czy nawet całego mieszkania lub domu. Właśnie dlatego tak istotne jest ustalenie swojego własnego budżetu. Pozwoli ono mieć większą świadomość na temat tego, ile można wydać i w jakich widełkach cenowych dokonywać wyboru. Najlepiej będzie wybrać produkt najlepszy w swojej półce cenowej. Warto przy tym pamiętać, że wybór ten zdefiniuje komfort użytkowania całości, ale i to, jak kosztowne ono będzie i na co tak właściwie pozwoli. Mniejsza ilość palników na przykład to również mniejsze możliwości w kontekście garnków możliwych do jednoczesnego podgrzewania, a zbyt gęste ich rozsianie uniemożliwi ustawianie dwóch dużych obok siebie.

Podsumowanie

Wybór płyty gazowej do własnej kuchni nie należy do najłatwiejszych. Wszystko za sprawą tego, że urządzenia te są tak popularne i szeroko dostępne. Duży wybór w ich przypadku niekoniecznie jest zaletą – może bowiem przysporzyć o ból głowy. Wiele materiałów wykonania, mnóstwo systemów, zróżnicowanie pod względem palników, producentów. Tego wszystko jest bardzo dużo. Warto jest więc ustalić swoje własne priorytety i trzymać się ich kurczowo, dbając o to, by swój wybór dostosować wyłącznie do własnych potrzeb.