Technologie

Bariera mikrofalowa na lotnisko

Bariera mikrofalowa na lotnisko

Zapewne wiele osób kiedykolwiek spotkało się z barierą mikrofalową. Są to urządzenia, które działają w dość charakterystyczny sposób. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że bariera mikrofalowa doskonale sprawdza się na lotnisku czy też w innych miejscach, w których ważna jest kwestia bezpieczeństwa. W jaki sposób działa przeciętna bariera mikrofalowa? Jakie zastosowanie mają bariery mikrofalowe na lotnisku? Czy bariery mikrofalowe sprawdzą się również w więzieniach? Gdzie jeszcze mogą być zastosowane bariery mikrofalowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób działa przeciętna bariera mikrofalowa?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad bardziej zaawansowanymi kwestiami związanymi z barierami mikrofalowymi, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad ich działaniem. Aby lepiej to zrozumieć, warto poświęcić chwilę na to, jak działa wcześniej wspomniana bariera mikrofalowa. Otóż istotna jest współpraca dwóch elementów w postaci nadajnika i odbiornika. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za to, aby przesyłać sygnał do odbiornika. Kiedy ten zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas rozpoczyna się ich zaawansowana analiza. W pierwszej kolejności specjalistyczny system określa czy ewentualne zmiany nie zostały spowodowane w sposób przypadkowy, np. poprzez nietypowe warunki atmosferyczne. Jeśli taka możliwość zostanie wykluczona, wówczas rozpoczyna się proces uruchamiania alarmu. Co ciekawe, zakłócenia nie mogą być wywołane przez niewielkie zwierzęta, do których zaliczyć możemy listy, szczury, koty, psy, a nawet nisko latające ptaki. Na szczęście bariera jest w stanie odróżnić masę człowieka od masy zwierzęcia, dlatego też liczba fałszywych alarmów jest zminimalizowana.

Bariery mikrofalowe na lotnisku – jakie zastosowanie mają?

Nie trzeba być specjalistą w tym zakresie, aby móc stwierdzić, że bariery mikrofalowe mają zastosowanie na lotniskach. Z pewnością wiele osób kiedykolwiek odwiedziło taką lokalizację. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że powszechnie stosuje się tam bariery mikrofalowe. Co ciekawe, ten system zabezpieczeń nie jest używany tylko do tego, aby skutecznie chronić obiekt przed ewentualnymi działaniami wandali. Dzięki nim możliwe jest bowiem wykrywanie ruchów samolotów, nadzorowanie, a także pozyskiwanie informacji na temat ruchu poszczególnych pojazdów na danych obiektach. Dzięki temu, że stosuje się bariery mikrofalowe na lotnisku, to zmniejsza się prawdopodobieństwo ewentualnych kolizji, które mogłyby powstać na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. W skrajnych przypadkach widoczność jest ściśle ograniczona, dlatego wykonywanie niektórych manewrów może okazać się problematyczne. Doskonałym przykładem może być mgła, intensywne opady deszczu i śniegu.

Polecamy także:

Czy bariery mikrofalowe sprawdzą się również w więzieniach?

Gdzie się stosuje bariery mikrofaloweBariery mikrofalowe wykorzystywane są również w nieco mniej oczywistych lokalizacjach. Doskonałym przykładem są więzienia. Nie da się ukryć, że bariery mikrofalowe sprawdzą się do ochrony wielu obiektów. Oczywiście miejsce zastosowania uzależnione jest od tego, na jaki model urządzenia się zdecydujemy. Do ochrony więzień najlepszym wyborem są bariery, które posiadają zaawansowane systemy i wykorzystują najnowsze technologie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w więzieniach bariery mikrofalowe mają tak naprawdę dwie funkcje. Otóż są one w stanie wykryć ewentualne próby ucieczki osadzonych, a dodatkowo czuwają nad tym, aby do wnętrza nie dostała się persona, które nie ma do tego odpowiednich uprawnień. Z pewnością zastanawiająca jest kwestia tego, w jakich miejscach zakładane są tego typu systemy. Otóż okazuje się, że najczęściej znaleźć można je na murach budynków, a dodatkowo pomiędzy zewnętrznym murem, a wewnętrznym ogrodzeniem. W praktyce maksymalizuje się wówczas uch skuteczność. Ten skomplikowany z pozoru system odróżnia człowieka od zwierząt, dlatego też liczba fałszywych alarmów jest bardzo niska. W konsekwencji niepotrzebne zamieszania są spotykane bardzo rzadko.

Gdzie jeszcze mogą być zastosowane bariery mikrofalowe?

Oprócz wcześniej wspomnianych lokalizacji, bariery mikrofalowe mogą być wykorzystywane także w innych miejscach. Jednym z przykładów mogą okazać się rusztowania, tunele, prywatne posesje, a nawet szerokie korytarze. W każdym miejscu gwarantują one bezpieczeństwo, jednocześnie maksymalizują poziom ochrony, co z pewnością jest godne uwagi. Bariery mikrofalowe posiadają własny obwód ładowania baterii. Dzięki temu pracują one nawet w sytuacji, kiedy następuje nagła przerwa w dostawie prądu. Bariery mikrofalowe są w stanie objąć zasięgiem nawet duże powierzchnie. Ostateczny zasięg uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki jest rodzaj i zasięg anteny. Bariery mikrofalowe doskonale radzą sobie z próbami manipulacji. Kiedy tylko wykryją taki incydent, wówczas odpala się alarm, a próby złoczyńców kończą się niepowodzeniem.