Usługi

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Skrytki bankowe to specjalne miejsca, które można wynajmować w wybranych instytucjach bankowych. Dzięki nim możemy przechowywać cenne przedmioty: na przykład papiery wartościowe, biżuterię bądź pieniądze. Szereg wytycznych zarówno dla wynajmujących skrytki bankowe jak i dla banków je oferujących znajduje się w artykule 5 ustawy Prawo bankowe. Kto konkretnie może wynająć własną skrytkę bankową? Ile to kosztuje? Co można przechowywać w skrytkach bankowych? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poniżej. Zapraszamy do lektury! 

Co można trzymać w skrytce bankowej? 

Sporo osób zastanawiających się nad wynajęciem własnej skrytki w banku zadaje sobie przede wszystkim jedno pytanie: co dokładnie można w niej przechowywać? Katalog dozwolonych przedmiotów do przechowywania w skrytce bankowej jest jasno określony. Mówią o tym umowy oraz regulaminy wprowadzone przez konkretną instytucję bankową. Bez żadnych problemów w skrytce bankowej możemy przechowywać pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe, dzieła sztuki, dokumenty, metale szlachetne i inne. Ponadto, jest również osobna kategoria tych rzeczy, których przechowywanie w skrytce bankowej jest surowo zabronione. O jakich przedmiotach mowa? W skrytce bankowej nie wolno przechowywać substancji wybuchowych, broni, substancji radioaktywnych oraz wszelkich innych artykułach, które pochodzą z przestępstwa. Jeśli osoba wynajmująca skrytkę bankową mimo zakazu podejmie decyzję o umieszczeniu w niej tego typu przedmiotów, bank w trybie natychmiastowym rozwiąże z nią umowę. Udowodnienie przechowywania takich rzeczy jest jednak trudne, ponieważ zgodnie z prawem pracownicy banku w trakcie umieszczania przedmiotów w skrytce muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od klienta. Wynajmujący skrytkę bankową ma zapewnione specjalne, wydzielone pomieszczenie. Należy również pamiętać o tym, że do korzystania ze skrytki bankowej wymagane jest także określenie wielkości schowka, podpisanie stosownej umowy z instytucją bankową a także uiszczenie opłaty w określonej wysokości. Zazwyczaj banki opłatę za skrytkę bankową pobierają “z góry”, czyli przed rozpoczęciem okresu obowiązywania wynajmu.

Kto może wynająć skrytkę bankową? 

Czy istnieją jakieś ograniczenia wobec osób chcących wynająć własną skrytkę bankową? Tak naprawdę instytucje bankowe w Polsce określają jeden, podstawowy wymóg. Mowa tutaj oczywiście o ukończeniu 18. roku życia oraz okazaniu ważnego dowodu osobistego. Z wynajmu skrytki bankowej mogą korzystać nie tylko pełnoletnie osoby fizyczne, ale również osoby prawne i takie organizacje, które nie mają w ogóle osobowości prawnej. Prawo do zakładania skrytek bankowych mają nie tylko osoby posiadające stały adres zamieszkania w Polsce, ale także te, które na stałe mieszkają poza granicami naszego kraju. Nierezydenci podatkowi mogą założyć skrytkę bankową w Polsce pod warunkiem, że okażą ważny paszport. Skrytki bankowe mogą być otwierane nie tylko przez pojedyncze osoby, ale również przez grupy osób – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku rachunków bankowych. Ponadto, osoba wynajmująca skrytkę może również udzielić zgody do dysponowania skrytką swojemu pełnomocnikowi. Aby pełnomocnictwo do bankowego sejfu zaczęło obowiązywać, konieczne jest dostarczenie formy pisemnej.  

W którym banku założyć skrytkę? 

Wydawać by się mogło, że znalezienie wolnej skrytki bankowej w jakimkolwiek banku w Polsce będzie wyjątkowo proste. Nic bardziej mylnego. Skrytki depozytowe nie są oferowane na szeroką skalę. Są one niszą rynku finansowego. W większości banków skrytki są dedykowane najważniejszym klientom konkretnej instytucji bankowej. Jeśli okaże się, że jakaś skrytka bankowa została zwolniona, to jest ona proponowana w pierwszej kolejności klientom uznawanym za kluczowych. W większości przypadków takimi klientami są spore przedsiębiorstwa lub ogromne korporacje. Oczywiście, nie oznacza to, że przeciętny Kowalski nie ma żadnych szans na wynajęcie skrytki. 

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Ostateczny koszt wynajęcia skrytki bankowej uzależniony jest w szczególności od jej powierzchni, okresu trwania umowy oraz przedmiotów, które będziemy w nim przechowywać. Zazwyczaj roczny koszt wynajmu wynosi kilkaset złotych, co nie jest zbyt wysoką kwotą. Trzeba mieć świadomość tego, iż koszt utrzymania skrytek bankowych dla oferujących je instytucji jest wysoki. Oferowanie skrytek bankowych jest dla banków mało opłacalne, dlatego też ofert tego typu nie ma zbyt wiele. Banki muszą wydawać sporo pieniędzy na wygospodarowanie powierzchni dla klientów, którzy chcieliby korzystać ze skrytek bankowych. Ponadto, bank musi również zainwestować w ochronę i system monitoringu. Wszystkie te elementy wpływają na dość wysokie koszty, których opłaty standardowe pobierane od klientów z tytułu wynajmu nie rekompensują. Ze wszystkich tych powodów tak mało instytucji bankowych w Polsce ma w swojej ofercie skrytki bankowe. Decyzję o wynajęciu skrytki bankowej trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Rozsądek i odpowiedzialność zawsze powinny być dla nas najważniejsze.