Motoryzacja

Ile zarabiają wypożyczalnie samochodów?

Ile zarabiają wypożyczalnie samochodów?

Wypożyczalnia samochodów to ciekawy pomysł na biznes, który sprawdza się zarówno w przypadku większych inwestycji, jak i niewielkich, rodzinnych przedsiębiorstw. Specyfika tej branży sprawia, że na rynku działają setki przedsiębiorstw różniących się przede wszystkim specjalizacją – część oferuje zwykłe samochody osobowe dla osób prywatnych lub firm, inne zaś prowadzą wynajem autobusów i autokarów, ciężarówek, aut dostawczych czy nawet sprzętu budowlanego. Ile zarabiają wypożyczalnie samochodów? Od czego zależy wielkość ich dochodów?

Wypożyczalnie samochodów osobowych – zarobki

Przegląd zarobków wypożyczalni samochodów osobowych rozpoczniemy od przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem samochodów osobowych. Zazwyczaj ich klientami są albo osoby prywatne, głównie zagraniczni turyści oraz osoby poszukujące tymczasowego samochodu zastępczego, albo niewielkie przedsiębiorstwa potrzebujące okazyjnie uzyskać dostęp do samochodu. Warto przy tym zaznaczyć, że na rynku działają też duże firmy oferujące leasing pojazdów, ale jest to zupełnie inna kategoria biznesu, której nie będziemy obecnie roztrząsać. A zatem przeciętna wypożyczalnia samochodów osobowych w Szczecinie jest zorientowana na klientów detalicznych korzystających z samochodów przez relatywnie krótki okres, zazwyczaj nie dłużej niż dwa tygodnie. Sprawia to, że ceny takiego wynajmu są nieco wyższe, a przedsiębiorstwo musi ponosić wysokie koszty związane z amortyzacją i przeglądami pojazdów, a także kwestiami ich transportu w miejsce wygodne dla klienta. To właśnie dlatego zysk firm wypożyczających osobówki zależy głównie od wielkości floty oraz czasu w roku – znacznie więcej samochodów zostaje wynajętych w sezonie turystycznym. Dlatego faktyczne zarobki należy przeliczyć na liczbę wynajmowanych aut – w przypadku wypożyczalni samochodów posiadających flotę ok. 100 nowoczesnych samochodów kwoty zysków zazwyczaj idą w ok. milion złotych rocznie.

Ile zarabia się na wynajmie autobusów?

Wynajem busów znacznie różni się od wynajmu samochodów osobowych, głównie ze względu na specyfikę klienta docelowego. Zazwyczaj są nim duże grupy osób, czy to wycieczki szkolne lub studenckie, czy pielgrzymki, czy też osoby organizujące wydarzenia okolicznościowe (wesela, komunie, pogrzeby) i szukające wygodnego sposobu na przewóz gości. To właśnie dlatego w przypadku busów wynajem wiąże się też z koniecznością zatrudnienia i oddania klientom do dyspozycji doświadczonego kierowcy, który generuje dodatkowe koszty związane z wynagrodzeniem. W rezultacie ceny za wypożyczenie autobusów są wyższe, tak samo zresztą jak marża wypożyczalni. Warto jednak pamiętać, że popyt na wycieczki szkolne i studenckie, tak kluczowy dla rentowności firmy, jest duży w konkretnych okresach roku (wrzesień, maj/czerwiec), przez co prawdziwe zyski branża notuje głównie w okolicach sezonu turystycznego. Zima jest dla wypożyczalni autobusów praktycznie martwym okresem, co znacząco wpływa na jej zarobki. Wiedza ta może też być przydatna dla klientów szukających busów na wynajem, którzy w okresie zimowym mogą uzyskać znacznie lepszą okazję na wynajem.

Zyski za wynajem aut dostawczych i innych pojazdów

Ostatni, najpopularniejszy rodzaj wypożyczalni samochodów oferuje wynajem aut dostawczych oraz innych pojazdów związanych z branżą transportową i spedycyjną – ciężarówek, cystern, ale też np. pojazdów budowlanych. W Polskich realiach szczególnie pożądane są auta dostawcze, które są dość drogie w zakupie, przez co wiele niewielkich firm decyduje się na znacznie bardziej opłacalny wynajem. Sprawia to, że wypożyczalnie działające w tym segmencie rynku znacznie częściej współpracują ze stałymi klientami, dzięki czemu mniej muszą polegać na pozyskiwaniu nowych osób zainteresowanych ofertą firmy. Przekłada się to też rzecz jasna na ich zarobki – wynajem aut dostawczych może być niezwykle dochodowy i jest często uważany za najbardziej lukratywny sektor branży. Choć wypożyczalnie aut dostawczych mogą pochwalić się dużymi zyskami, warto pamiętać, że w niszy tej działa już bardzo dużo przedsiębiorstw, a intensywna konkurencja coraz szybciej prowadzi do spadku marż uzyskiwanych na wynajmie pojazdów. Sprawia to, że perspektywy wzrostu dla tej branży nie są aż tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać, co powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim nowe wypożyczalnie aut dostawczych.

Czy wypożyczalnia samochodów to lukratywny biznes?

Na powyższe pytanie nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony wiele działających obecnie wypożyczalni samochodów może się pochwalić atrakcyjnymi zarobkami oraz niezłymi perspektywami rozwoju, z drugiej zaś koszty amortyzacji pojazdów, ceny części zamiennych oraz obowiązujące podatki wciąż rosną, przez co rynek wydaje się nieznacznie kurczyć. Dlatego wszyscy początkujący przedsiębiorcy zainteresowani założeniem własnej wypożyczali samochodów powinni przeprowadzić dokładną analizę rynku i stworzyć fachowy biznesplan, który wyróżniałby się ciekawym podejściem do branży. W końcu pozyskanie nowych klientów, szczególnie w tak wymagającej branży, jest niełatwym zadaniem.