Nieruchomości

Jak kupić mieszkanie nad morzem?

Jak kupić mieszkanie nad morzem?

Jak kupić mieszkanie nad morzem? Mieszkania nad morzem cieszą się ogromną popularnością już od wielu lat. Do tego stopnia, że to właśnie w miastach mających dostęp do morza ceny mieszkań są jednymi z najwyższych w Polsce. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że inwestorzy stale są nimi zainteresowani. W jaki sposób zabrać się za zakup mieszkania nad morzem? Odpowiadamy.

Wybór lokalizacji

Na początku zastanówmy się, gdzie w ogóle chcielibyśmy kupić nieruchomość. Wybór lokalizacji uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczenia mieszkania. Jeśli ma ono służyć na wynajem, to o wiele lepiej będzie kupić nieruchomość w większym mieście. Gdańsk, Gdynia czy Sopot – to właśnie tam wiele osób przyjeżdża do pracy czy na studia. Dzięki zlokalizowaniu mieszkania w tych miastach możemy nastawić się na wynajem długoterminowy. Oczywiście możemy również zakupić nieruchomość w atrakcyjnej pod względem turystycznym miejscowości, która niekoniecznie jest dużym miastem. Niemniej jednak musimy być świadomi, że poniekąd godzimy się wtedy jedynie na wynajem sezonowy. W rzeczywistości pozwala on sporo zarobić, dlatego wcale nie jest złym rozwiązaniem. Jeżeli jednak myślimy o zamieszkaniu nad morzem, to dobrze wybrać miejsce, które będzie odpowiadało tylko i wyłącznie naszym potrzebom. Inne bowiem prezentują emeryci, inne osoby młode. Trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne dojazdy do pracy z odległych, mniejszych miejscowości. Z drugiej strony osoby będące na emeryturze niekoniecznie będą chciały zamieszkać w gwarnym i zatłoczonym mieście. Co istotne, na razie mieszkań nad morzem  nie brakuje, dlatego możemy wybierać wśród licznych ofert. Dysponując wysokim kapitałem wcale nie musimy zgadzać się na kompromisy – wybierzmy nieruchomość, która spełni nasze oczekiwania.

Procedura zakupu mieszkania nad morzem

Sama procedura zakupu mieszkania w nadmorskiej miejscowości jest różna w zależności od tego, czy wybieramy nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego musimy podpisać umowę z deweloperem. Zazwyczaj podpisujemy ją na długo przed tym, gdy wprowadzimy się do mieszkania. Deweloperzy sprzedają je bowiem jeszcze w momencie, gdy są one w fazie budowy. Obecnie większą część formalności możemy dopełnić bez wychodzenia z domu. Deweloperzy idą nam na rękę i pozwalają załatwić wiele spraw przez internet. Niemniej jednak ostateczne podpisanie umowy i przekazanie własności nieruchomości u notariusza nie może odbyć się bez naszej fizycznej obecności. Co więcej, dobrze jest wcześniej obejrzeć projekt mieszkania, a także okolicę, w jakiej ma powstać. Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu mieszkania z rynku wtórnego. W tym przypadku sami umawiamy się na oglądanie mieszkania, mamy również możliwość negocjowania ceny. Wszystko zależy tutaj tylko i wyłącznie od ustaleń z właścicielem mieszkania. Wiele nieruchomości z rynku wtórnego sprzedają obecnie profesjonalne agencje. Wystarczy więc przejrzeć oferty na stronie konkretnego biura nieruchomości, a następnie skontaktować się z agentem. Umowę możemy podpisać w dowolnym momencie, jednak tutaj ponownie – w czasie dopełniania ostatecznych formalności będziemy musieli osobiście stawić się u notariusza. Pamiętajmy, aby przed zakupem mieszkania dokładnie je obejrzeć. Niektóre nieruchomości pięknie wyglądają na zdjęciach, jednak w rzeczywistości nie są już tak atrakcyjne.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem?

Nie jest tajemnicą, że aby kupić mieszkanie nad morzem, musimy posiadać sporo wolnych środków finansowych. Za średniej wielkości mieszkanie z rynku pierwotnego zapłacimy bowiem około pół miliona złotych. Nieco taniej jest na rynku wtórnym, choć ceny w tym przypadku również pozostawiają wiele do życzenia. Najwięcej zapłacimy za mieszkanie w dużym mieście, troszkę mniej za nieruchomość położoną w mniejszej miejscowości. Niemniej jednak musimy przygotować się na spory wydatek, jeśli chcemy kupić mieszkanie nad morzem. Niektórzy finansują tenże zakup za pomocą wieloletnich oszczędności, inni zaś decydują się na zaciągnięcie kredytu bankowego. Jeśli wybieramy drugi sposób, to musimy liczyć się z tym, że cała procedura zakupu potrwa nieco dłużej. Co więcej, musimy wykazać się dużą zdolnością kredytową. Im większy kapitał chcemy pożyczyć, tym większej zdolności kredytowej wymagają banki.

Osobiście czy z agentem?

Wiele osób, które chcą kupić mieszkanie nad morzem, korzysta z usług profesjonalnej agenci nieruchomości https://sardynianieruchomosci.pl/. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy dotychczas mieszkali w zupełnie innej części kraju. Agencje nieruchomości pomagają bowiem nie tylko sprzedawać mieszkania, ale również je kupować. Znajdują dla nas najlepszą ofertę, negocjują ceny w naszym imieniu. Z usług agentów nieruchomości możemy oczywiście korzystać, jednak pamiętajmy, że oznaczają one dla nas kolejny wydatek. Agencja pobierze od nas prowizję, która będzie stanowić wynagrodzenie pracownika. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wszystkie procedury realizowane są zgodnie z prawem, to skorzystajmy z pomocy profesjonalistów. To samo dotyczy osób, które nie mają czasu szukać mieszkania nad morzem we własnym zakresie.