Wnętrza

Jak się produkuje płytki ceramiczne ścienne i podłogowe?

Jak się produkuje płytki ceramiczne ścienne i podłogowe?

Produkcja płytek ceramicznych to pracochłonny proces składający się z kilku etapów. Pomimo odmiennej specyfiki produkcji niektórych grup wyrobów ceramicznych, dla większości z nich schemat technologiczny jest w swej istocie typowy. Płytki ceramiczne ścienne to najpopularniejszy materiał do dekoracji łazienek i kuchni. Przeprowadzając remonty w swoich domach, większość ludzi decyduje się na ten materiał budowlany. Również płytki ceramiczne podłogowe są często używane do dekoracji podłóg w korytarzu lub przedpokoju. Co zaskakujące, współcześni projektanci potrafią używać płytek ściennych nawet w salonach i sypialniach? Na wyprzedaży płytek ceramicznych można kupić tanie płytki, które można układać prawie w każdym pomieszczeniu.

Jak się produkuje płytki ceramiczne?

Produkcja płytek zewnętrznych i wewnętrznych z reguły rozpoczyna się od przygotowania surowców. Mogą to być mieszanki różnych materiałów: gliny, piasku kwarcowego, węglanów. Każdy producent opracowuje własny, wysoce ekskluzywny proces z wykorzystaniem najlepszych rodzajów skalenia, krzemionki i barwników przemysłowych. Wysokiej, jakości materiały zastosowane do produkcji płytek pozwalają wyprodukować praktyczne i dekoracyjne płytki na ogrzewanie podłogowe, które sprawdzają się, jako wytrzymały materiał wykończeniowy. Nowoczesny park maszynowy daje możliwość wprowadzania coraz to nowych kolekcji, dlatego w sklepach pojawiają się wyprzedaże płytek ceramicznych.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki o jednorodnej strukturze. W zależności od tego, jakie wskaźniki wielkości ziarna i wilgotności w kompozycji należy osiągnąć, stosuje się własną technologię wytwarzania płytek ceramicznych: mokrą lub suchą. Technologia mokra to proces mielenia i mieszania składników w kruszarkach bębnowych z jednoczesnym nawilżaniem. Dzięki suchej technologii do produkcji płytek ceramicznych wszystko jest takie samo, tylko nawilżanie nakłada się osobno.

Wszystkie składniki sproszkowanego proszku odważane są na specjalnej wadze przemysłowej, a następnie w wymaganej ilości przesyłane są taśmociągami do innego warsztatu, gdzie trafiają do gruboziarniste młyny.

Metody produkcji płytek ściennych i płytek podłogowych

Po przygotowaniu mieszaniny należy ją uformować. W tym celu stosuje się dwie metody produkcji płytek ceramicznych: prasowanie i wytłaczanie. Pierwsza metoda polega na zagęszczaniu sproszkowanej masy za pomocą prasy hydraulicznej w dwóch kierunkach pod wysokim ciśnieniem. Produkcja płytek ceramicznych zewnętrznych ściennych i podłogowych metodą ekstruzji odbywa się poprzez przepuszczenie mieszanki przez specjalny otwór w wytłaczarce, a następnie docięcie powstającego paska do odpowiednich wymiarów.

Po zakończeniu formowania płytki należy wysuszyć w specjalnej komorze w celu usunięcia wilgoci. Należy zauważyć, że ten proces jest niezbędny do zapewnienia integralności produktu. Z tego powodu ściśle monitorowana jest produkcja płytek podłogowych i ściennych w fabrykach.  W tym celu technologia produkcji płytek ceramicznych przewiduje instalacje suszące zapewniające szybkie odprowadzenie wilgoci na powierzchnię produktu, a następnie jej odparowanie i usunięcie.

Surowiec zawiera dużo wilgoci, jest, więc bardzo delikatny i łatwo się go łamie. Aby był bardziej wytrzymały, wymagane jest pierwsze wypalenie. Przed wejściem do pieca płytki od strony mocowania pokrywane są specjalnym związkiem. Nie od dziś wiadomo, że technologia produkcji, ceramicznych płytek ściennych zewnętrznych oraz wewnętrznych może być zarówno szkliwiona, jak i nieszkliwiona. Glazurę, która zawiera różne minerały i związki, nakłada się na wysuszoną lub wypaloną powierzchnię za pomocą specjalnych maszyn, dozowników, pistoletów natryskowych. Po zamrożeniu szkliwo tworzy gęstą szklistą strukturę.

Gotowe płytki ceramiczne ścienne muszą przejść procedurę wypalania w piecach ciągłych. To ostatni etap w schemacie produkcji płytek ceramicznych, który nadaje płytkom dużą wytrzymałość i odporność na wpływy zewnętrzne.

Końcowy etap produkcji płytek ściennych zewnętrznych oraz wewnętrznych

Przed wejściem do obszaru pakowania płytki ceramiczne są sortowane. Produkty z wadami są odrzucane, a pozostałe płytki są grupowane według rodzaju, rozmiaru i koloru. W produkcji stosuje się kilka opcji nanoszenia wzoru na płytki, dlatego tak wiele osób kupuje płytki na ogrzewanie podłogowe. Sitodruk i druk rotacyjny są uważane za tradycyjne. Nowym trendem jest druk cyfrowy, który pozwala na odwzorowanie dowolnego wzoru na powierzchni płytki z fotograficzną dokładnością. Mimo złożoności procesu wytwarzania, można kupić tanie płytki nawet bez wychodzenia z domu, wystarczy wejść na stronę sklepu i zamówić. W katalogu firmy zajmującej się sprzedażą płytek, zawsze można znaleźć piękne i niezwykle dekoracyjne płytki ścienne i płytki podłogowe. Są idealne do zastosowania kuchni, łazience, korytarzu, pralni, garażu, pomieszczeniach biurowych itd. Istnieje duże zapotrzebowanie na płytki ceramiczne, klienci  chętnie kupują nowoczesne wzory i niezwykle strojne i piękne dekory, co razem tworzy niezwykłe efekt wizualny.