Usługi

Lombard jakie oprocentowanie

Lombard jakie oprocentowanie

Kłopoty finansowe mogą nas dosięgnąć z różnych powodów, oczywiście nie jesteśmy też w stanie przewidzieć każdej sytuacji, która w takie kłopoty może nas wpędzić. Czasem w takiej sytuacji potrzebujemy “na gwałt” gotówki i to stwierdzenie “na gwałt” oznacza, że naprawdę potrzebujemy jej pilnie. Nie zawsze w takiej sytuacji mamy czas na to, aby zwrócić się o kredyt do instytucji finansowej takiej jak bank, nie zawsze też bank będzie chciał nam takiej pożyczki udzielić. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiedzią może być udanie się do lombardu. Warto jednak jest wiedzieć, co nieco o tym, jak lombard funkcjonuje.

Jak działa lombard?

Lombardy w naszym ogólnym pojęciu, jest to miejsce, w którym możemy pod zastaw pożyczyć gotówkę. Zastawiamy najczęściej drobne przedmioty, ale mało kto wie, że istnieją również na przykład lombardy samochodowe Warszawa jest miastem najbogatszym w naszym kraju, ale jest również zła strona tego medalu. Jeśli mieszkamy w Warszawie, to istnieje większe ryzyko, że możemy popaść w większe kłopoty finansowe. Spowodowane jest to między innymi tym, że na przykład nieruchomości w Warszawie są droższe, co sprawia, że musimy wziąć większy kredyt, droższe jest również samo życie, a jeśli podwinie nam się noga (na przykład stracimy pracę), to w takiej sytuacji automatycznie pojawiają się problemy z płynnością finansową. To z tego powodu lombardy działające na zasadzie skupu samochodów w Warszawie działają najprężniej. Warszawiacy znacznie częściej potrzebują większych zastrzyków gotówki, choć nie jest to oczywiście regułą.

lombard-warszawa-bielanyWróćmy jednak do tego, jak działa lombard. Lombard udziela nam pożyczki pod zastaw przedmiotów materialnych, standardowe stawki oprocentowania, wahają się od 0,3% do 1,5%. Wydaje się to oprocentowanie niewielkim, ale musimy pamiętać, że jest to oprocentowanie w skali dnia, co sprawia, że oprocentowanie w skali miesiąca sięga nawet kilkunastu procent, co z punktu widzenia rynku pożyczek nie jest korzystne, ale czasem nie mamy innej możliwości. Dodatkowo mogą w koszty pożyczki zostać doliczone koszty składowania zastawionego przedmiotu, co zwiększa nam koszty pożyczki, choć nie jest to uwzględniane w oprocentowaniu. Nie ma stawek stałych dla wszystkich lombardów. Wiele w tej materii zależy od tego, jaka jest konkurencja na rynku, czy lombard specjalizuje się w zastawianiu jakiś konkretnych przedmiotów itp. Dla przykładu, jeśli mamy dwa lombardy położone od siebie niedaleko i skupujące te same przedmioty, na przykład skup aparatów w Warszawie, to ponieważ lombardy te będą o klienta rywalizować, będziemy mieli lepsze stawki za zastawiany sprzęt oraz niższe oprocentowanie. Jeśli mamy dla przykładu lombard w Warszawie na Pradze południe oraz lombard w Warszawie na Pradze północ i obydwa oferują skup aparatów na sprzedaż w Warszawie, to lepiej jest właśnie w jednym z nich oddać pod zastaw aparat, niż w jakimś randomowym lombardzie, który dodatkowo jest usytuowany w takiej lokalizacji, że w znacznej odległości nie ma on konkurencji.

Zobacz również:

Od czego jeszcze zależy oprocentowanie?

Oprocentowanie może zależeć nie tylko od tego, czy lombard ma konkurencje oraz od tego, gdzie jest zlokalizowany. Wiele zależy od tego, jaką kwotę i na jak długi okres pożyczamy. Im mniejsza kwota i na krótszy okres ją pożyczamy, tym odsetki rosną. W sytuacji odwrotnej, czyli dużej kwocie i długim czasie spłaty odsetki będą coraz mniejsze. Lombardy udzielają pożyczek pod zastaw na okres zwyczajowy trzydziestu jeden dni, choć tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie między nami a lombardem ustalona umowa. Wiele więc jest tutaj sprawą bardzo indywidualna. Musimy zwrócić uwagę również na to, że nie ma w zasadzie uregulowanego prawnie rynku lombardowego, w kwestii odsetek itp. Do lombardów stosowane są jedynie przepisy prawa ogólnego, na przykład takie, które mówią, że w skali roku oprocentowanie nie może przekroczyć 10%. W przeciwnym wypadku taka pożyczka podpada pod lichwę i jest ścigana prawem.

Jak jest dokonywana wycena?

Wycena przedmiotów to kolejny punkt, który ciekawi osoby, które zamierzają oddać przedmioty do lombardu. Ogólnie rzecz biorąc za wycenę, odpowiada właściciel lub pracownik lombardu. Jeśli są to lombardy “tematyczne” to możemy założyć, że osoba, która wycenia nam przedmiot, jest w jakimś stopniu rzeczoznawcą z tej dziedziny. Jeśli lombard skupuje wszystko, to może być różnie. Rzecz może być wyceniona za nisko lub czasem za wysoko. Szczególnie dotyczy to przedmiotów nietypowych, takich jak stara biżuteria, antyki itp. W przypadku na przykład elektroniki możemy zawsze się wspomóc portalami aukcyjnymi itp. Wycena to jedno, a ile za przedmiot dostaniemy to drugie. Lombard daje nam ofertę opiewającą zazwyczaj na około 50-60% rzeczywistej wartości. Ma to niestety swoje logiczne uzasadnienie. Lombard rzeczy niespłacone, będzie musiał sprzedać i to najlepiej szybko, a może to zrobić, jeśli cena będzie atrakcyjna, czyli poniżej jej zwyczajowej wartości. Dodatkowo sprzedaż to jedno, a lombard na tej operacji musi jeszcze zarobić.